Bolest v podbřišku: Příčiny a řešení

Bolest v podbřišku u žen se považuje za relativně normální. Právě v této oblasti se nachází ženské reprodukční orgány, které o sobě dávají vědět během ovulace a před začátkem menstruace. Někdy však tupá bolest v podbřišku signalizuje nějaký závažnější problém, který se hlásí o vaši pozornost. Co s tím?

Ženské tělo je nastavené tak, aby tělesné procesy prakticky neustále ovlivňovaly jeho schopnost otěhotnět. I když to ale příroda vymyslela mazaně, moderní ženy tato skutečnost v každodenním životě mnohdy obtěžuje. Nejen kvůli tomu, že jsme v jednu chvíli akční, vyrovnané a nebojácné a pár dní na to bychom si nejraději vlezly pod deku a jedly jen čokoládu a zmrzlinu, ale i kvůli dalším fyzickým projevům ženství, mezi které se řadí bolest v podbřišku.

Tu můžeme cítit během ovulace, kdy se z vaječníku uvolňuje životaschopné vajíčko, ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko usazuje v děloze, před začátkem menstruace, nebo před začátkem porodu. Prostě a jednoduše, bolest v podbřišku je něco, co je (krátkodobě, ač se železnou pravidelností) běžnou součástí našeho života.

Problém je trochu v tom, že ne každá bolest v podbřišku má spojitost s menstruací. Jak tedy poznat, o co zrovna jde?

Co znamená bolest v podbřišku

Bolest v podbřišku je termín pro stav, během kterého cítíme diskomfort ve spodní části břicha. Zhruba v místě od pupku směrem k naší intimní oblasti. Tyto nepříjemné pocity mohou být krátkodobé, ale i dlouhodobé. Obvykle je u žen spojujeme s menstruačním cyklem, ale vzhledem k tomu, že jsou v těle i další orgány, nelze vyloučit, že nás bolí něco úplně jiného.

co znamená bolest v podbříšku

Bolest v levém podbřišku

V první řadě je potřeba říct, že vaječníky jsou párový orgán, takže to, že vás bolí na levé straně mnohdy znamená, že je aktivován levý vaječník. Také to ale může poukazovat na potíže se střevem, nebo na kýlu. 

Bolest v pravém podbřišku

Stejně, jako u bolestí na levé straně platí, že bolest na pravé straně může signalizovat aktivaci pravého vaječníku. Občas za ni ale může i zánět slepého střeva. Ať už vás bolí na kterékoliv straně, může jít i o projev zánětu ledvin, nebo močových kamenů. Nesmíme ale zapomínat ani na syndrom dráždivého tračníku.

Bolest v podbřišku v těhotenství

I když se o těhotenství obvykle říká, že je nejkrásnějším obdobím života, faktem je, že je to pekelně náročné. A mnohdy i nepříjemné a bolavé. Jak dítě roste, zabírá víc místa. Což vede k zácpě, tlaku na močový měchýř či k bolestem v podbřišku, kdy jsou vnitřní orgány pod mnohem větším tlakem. Jde tedy o normální záležitost, která po porodu přejde.

Na druhou stranu, je dobré v tomto stavu nic nepodceňovat. Pokud jste z bolestí v podbřišku v těhotenství napjaté a nervózní, svou situaci konzultujte s lékařem. Také sledujte, zda nekrvácíte. V takovém případě je nutné se co nejrychleji dostat do nemocnice.

bolest v podbříšku v těhotenství

Příčiny bolesti v podbřišku

Byla by chyba se domnívat, že výše uvedené důvody bolesti v podbřišku u žen jsou ty jediné, se kterými se můžeme na tomto světě setkat. Většinou však nejsou vázané na jedno konkrétní místo. Z toho důvodu jsme o nich výše nepsali.

Bolest ve kterékoliv části podbřišku může znamenat:

  • Endometriózu
  • Mimoděložní těhotenství
  • Cystu na vaječníku
  • Infekci močových cest
  • Pohlavně přenosnou chorobu
  • Zánětlivé onemocnění pánve
  • Děložní myomy
  • Nádor
příčiny bolesti v podbřišku

Jak vidíte, situace rozhodně není tak jednoznačná, jak to možná na první pohled vypadá. V případě pochybností proto navštivte svého ženského lékaře, který vám pomůže ověřit, že je všechno v pořádku. Případně vám nasadí vhodný způsob léčby.

Jak je řešit

Cest, jak tyto nepříjemnosti řešit mnoho není. I omezený počet prostředků ale může vaši situaci zlepšit.

V případě, že jde jen o mírné bolesti spojené s menstruačním cyklem, zkuste:

  • Více odpočívat
  • Jíst vyváženou stravu
  • Lehce cvičit
  • Intimní chvilku s vaším partnerem, nebo sama se sebou (možná na to nemáte náladu, ale je dokázáno, že vyvrcholení má pozitivní vliv na redukci bolestí)
  • Dlouhodobé užívání bylinek a doplňků stravy pro ženy (ideálně takové, které obsahují řebříček, kontryhel, fenykl či maliník)
  • Teplý obklad na podbřišek

Když se situace ukáže jako vážnější, lékař vám po výsledcích vyšetření a testů sestaví způsob léčby. V případě rakoviny podstoupíte operaci, budete chodit na radioterapii, nebo na chemoterapii. (Podle toho, co se ukáže jako nejvhodnější.) Některé pohlavně přenosné choroby mohou vyžadovat nasazení antibiotik.

jak řešit bolesti v podbřišku

Co se týče endometriózy, která ženám způsobuje opravdu nepříjemné bolesti (a může jim také komplikovat otěhotnění), na ni zatím není žádný lék. Lékař však pacientce nejčastěji doporučí užívání hormonální antikoncepce. Ačkoliv ženu nevyléčí, její každodenní život se díky stabilnější hladině hormonů zlepší.

Jako vždy je ale nejlepší věnovat se prevenci. Vyzkoušejte pravidelné užívání volně prodejných doplňků stravy s bylinkami pro ženy, choďte na preventivní prohlídky a chovejte se zodpovědně při intimním styku. Díky tomu všemu se vám podaří vyvarovat zbytečného rizika.