Co je to menstruační cyklus a jaké jsou jeho fáze

Menstruační cyklus je proces, který se odehrává v téměř každém dospělém ženském těle od puberty do středního věku, ve kterém přichází menopauza. Vzhledem k tomu, kolik let s ním musíme žít bychom měly vědět, jak funguje a co je u něj považováno za normální. A právě o tom se dočtete v tomto textu.

Menstruační cyklus je opakujícící se proces, který nás ovlivňuje každých (cca) 28 dní. Dochází během něj k odlišnému působení hormonů, díky kterým má být žena připravená na otěhotnění. V případě, že k němu nedojde, hormony se postarají o to, aby se odplavila nahromaděná děložní výstelka, která obsahuje i neoplodněné vajíčko a celý systém se resetoval pro další (a třeba už úspěšnější) pokus.

V úvodu jsme hovořili o tom, že menstruace je ženám biologicky daná, ale zároveň ji nemusí mít každá. I když to vypadá jako protimluv, na menstruační cyklus mohou mít vliv nemoci, stres, těhotenství (během kterého ženy několik měsíců periodu z naprosto pochopitelného důvodu nemají) a další podmínky, kvůli kterým tělo vyhodnotí, že není vhodné, aby došlo k jeho aktivování.

Jelikož jde o velmi spletitý systém, ve kterém všechno se vším souvisí, podíváme se na vše podstatné, co byste měly o menstruačním cyklu vědět.

Co je to menstruační cyklus

Jak už bylo řečeno v úvodu, menstruační cyklus souvisí se změnami endometria, které se připravuje na potenciální otěhotnění, kvůli kterému by bylo nutné aktivovat další procesy, které jsou nezbytné pro vývoj dítěte a pro udržení těhotenství. Období, po které normální zdravá žena menstruuje je ohraničeno pubertou a klimakteriem. Většina společnosti vnímá menstruaci jako projev zdraví a ženství. V posledních letech se však hodně bojuje za to, aby přestala být kontroverzním tématem a zobrazovala se více realisticky. (Typicky šlo třeba o reklamy s modrou tekutinou místo červené.)

co je to menstruační cyklus

Fáze menstruačního cyklu

Během menstruačního cyklu se v tělech žen odehrávají kratší, nebo delší pasáže, které buď zvyšují, nebo naopak snižují šanci na otěhotnění. Během nich se většinou mění ženino chování a preference. Také mají vliv na stravování, výkonnost a na potřebu odpočinku. Každá žena je ale originál, takže všechny vnímáme tyto změny rozdílně. (A některé ženy je dokonce neregistrují vůbec.)

Menstruační fáze

Menstruace je něco jako reset. Nedošlo k otěhotnění (nebo došlo, ale zárodek nebyl životaschopný), takže se tělo očišťuje, aby bylo připravené na další pokus. Jde tedy o proces, kterým končí a zároveň začíná nová etapa. (Z toho důvodu se označuje číslem 0.)

Během této fáze se do sliznice dostávají lymfocyty a leukocyty, kvůli kterým začne žena obvykle pociťovat mírné, nebo silnější děložní kontrakce, které předznamenávají příchod každoměsíčního krvácení. Během těch několika hodin dojde k degenerativním změnám děložní výstelky. Jakmile křeče povolí, dojde k výronům krve a tím pádem dochází k menstruačnímu krvácení, během kterého se děložní výstelka vyplavuje ven. 

Vedlejšími znaky menstruace bývají:

  • Křeče
  • Nateklá prsa
  • Nadýmání
  • Změna nálad
  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Bolest bederní páteře

Menstruace obvykle trvá 3-7 dní.

menstruační fáze
Folikulární fáze

Folikulární fáze

Aby mohlo být oplodněné vajíčko, potřebuje se na to připravit. A právě proto je tu folikulární fáze. Během ní tělo uvolňuje nedozrálá vajíčka, která mohou být oplodněna v následujícím cyklu. Tělo stimuluje několik vajíček najednou, ale dál bude propuštěné jenom to, které má největší šanci na zdravý a bezproblémový vývoj. (Jak víme, někdy se jich uvolní víc. Díky čemuž se ženám rodí dvoj a vícerčata.) Zbytek vajíček se vstřebá.

Když je vajíčko zralé, dochází ke zvýšení hladiny estrogenu, který připravuje ženu na možné oplodnění. (A jsme zase u té děložní výstelky, která se odplavuje při menstruaci.) Délka tohoto procesu se opět mezi ženami liší, ale v průměru se hovoří asi o 16 dnech. (Folikulární fáze kopíruje tu menstruační, proto se ovulace děje v půlce cyklu.)

Ovulační fáze

Stoupající hladina estrogenu v těle signalizuje, že je vajíčko připravené na oplodnění. Dochází ke změně hormonů a nevědomě i ke změnám v ženině chování. (Některé nosí šaty a sukně, chovají se provokativně, přitahují je muži s jasně maskulinním vzhledem a chováním, které by si v jiných fázích cyklu vůbec nevybraly…)

V těle se mezi tím odehrává transport zralého vajíčka vejcovodem směrem k děloze. V této chvíli existuje poměrně dost vysoká šance na otěhotnění. Jelikož tento proces trvá jen pár hodin z celého měsíce, příroda to vymyslela tak, že mužské spermie dovedou v těle ženy přežít i po dobu několika dní. Prostě a jednoduše, spermie si na uvolněné vajíčko velmi rády počkají. (Z toho důvodu je vhodné sledovat otevřené okno příležitosti už několik dni před ovulací a podle toho se chovat. Zvlášť, pokud nechcete být těhotné a nepoužíváte žádný způsob ochrany.) Neoplodněné vajíčko buď zemře, nebo se vstřebá.

ovulační fáze
luteální fáze

Luteální fáze

Poslední část skládačky vyplňuje luteální fáze. Jakmile folikul uvolní vajíčko, změní se na žluté tělísko, které uvolňuje hormony, které mají udržovat děložní výstelku připravenou k zahájení a udržení těhotenství. V případě těhotenství se u žen začne zvyšovat hladina hCG, které je měřitelné těhotenským testem. Když neotěhotníte, žluté tělísko se zmenší a svými změnami způsobí sníženou hladinu estrogenu a progesteronu, což vede k nastartování menstruace. Tuto fázi pak provází klasické symptomy PMS, jako je špatná nálada, únava, přejídání nebo přírůstek na váze.

Délka menstruačního cyklu

Obvyklá délka menstruačního cyklu je stanovená na 28 dní, během kterých tělo ženy projde všemi výše zmíněnými fázemi. Ovšem, žádné tělo nefunguje stejně, takže se setkáváme s ženami, které mají krátký menstruační cyklus. Případně i se ženami, které mají dlouhý menstruační cyklus. U nich je nutné posuzovat nástup ovulace a dalších procesů individuálně.

Nepravidelný menstruační cyklus

Mnoho žen v současné době trápí i nepravidelný menstruační cyklus. Jeho fungování může být ovlivněno stresem, nebo náhlým váhovým úbytkem. Ženě neprospívá ani nadváha a nadměrná fyzická aktivita, která vyčerpává tělo. Negativní dopady mají i poruchy příjmu potravy. Případně nemoci štítné žlázy, která ovlivňuje fungování hormonů v těle. Znovu však platí, že každý případ je nutné posuzovat individuálně.