Bylinky na menstruaci podle jejího typu

Menstruace je proces, během kterého z těla odchází nevyužitá děložní výstelka. Na její místo přijde v dalším cyklu nová a tak stále dokola. Až do chvíle, kdy nedojde k otěhotnění. Nebo k menopauze, která je koncem ženského reprodukčního období. Mnoho z nás ale zajímá, zda existují bylinky na menstruaci, které nám mohou pomoci upravit cyklus podle našich potřeb. Takže se na to spolu mrkneme.

Menstruace je proces, který nelze ovlivnit tím, co chceme, kdy chceme či proč. (Máme podezření, že kdyby to šlo, tak by si ji dobrovolně vybralo jen minimální procento žen.) Což je velmi nepraktické, protože někdy potřebujeme menstruaci posunout, ukončit nebo alespoň trochu zpravidelnit. (Těžko se plánuje těhotenství, když nevíte, zda a kdy budete ovulovat.) 

Což je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč se o to ženy neustále pokouší. Některé na to jdou přes hormonální antikoncepci, která zkrátí, nebo úplně vymaže měsíční krvácení. (Není to ale pravidlem.) Jiné se zase smíří s tím, že menstruační cyklus nějak funguje a nedá se s ním nic dělat. Poslední skupina dám pak nedá dopustit na užívání bylinek a na další (trochu alternativní) metody. 

Jelikož se o poslední variantě vcelku málo mluví, zaměříme se na to, co je fámou a co může na ženské tělo fungovat.

Bylinky na ženské potíže

Když ještě neexistovaly farmaceutické společnosti, které by produkovaly léky, ženy se musely spolehnout na dary, které jim nabídla příroda. Jasnou volbou tedy bylo užívání bylinek a dalších rostlinných extraktů, které měly pozitivní vliv na bezbolestnou, pravidelnější nebo slabší menstruaci.

I když žijeme v moderní společnosti, pravdou je, že na sílu bylinek se můžeme spolehnout i dnes. Jen už většinou neděláme odvary pochybné kvality, ale jdeme si koupit do lékárny bylinkový čaj. Dobře dostupné jsou i bylinné extrakty a kapky a volně prodejné doplňky stravy. Ve všech případech je ale nutné, aby je ženy užívaly dlouhodobě. Teprve pak na sobě uvidí rozdíly.

bylinky na ženské potíže

Nejúčinnější bylinky na menstruaci

České ženy byly sice zdatné bylinkářky, ale také nemohly znát všechny prostředky, které se na problémy s menstruací používaly ve světě. Třeba kvůli tomu, že ještě neexistoval internet. Proto se zaměříme na tipy z celého světa, které se zaměřují na úpravu různých situací.

Bylinky na zastavení menstruace

To, že se ženy snaží menstruaci vyvolat tak nějak víme. Lze ale nějak zastavit už rozjetý vlak, nebo jde jen o marné pokusy? Ani odborníci v tom nemají stoprocentně jasno. I tak ale udávají několik tipů, které by měly se silnější menstruací pomoci.

Na silnější menstruaci se doporučuje užívat potraviny bohaté na vitamín C, který je důležitý pro normální vstřebávání železa, které můžeme během menstruace ztrácet. Kromě ovoce a zeleniny si tedy můžete dopřát třeba šípek. Nic jiného však k podobným účelům použít nelze. Žena musí buď počkat, nebo se poradit s lékařem, zda nezvolí nějakou formu léčby, která by mohla sílu a délku menstruace alespoň trochu zkrátit.

bylinky na zastavení menstruace
bylinky na silnou menstruaci

Bylinky na silnou menstruaci

Silná menstruace je dalším problémem, kterému mnoho žen v reprodukčním věku každý měsíc čelí. V případě, že nevíte, co by vám mohlo pomoci tento jev optimalizovat, vyzkoušejte kontryhel, nebo řebříček, kterým se připisuje schopnost tlumit bolesti a oslabovat krvácení.

Bylinky na vyvolání menstruace

Čekáte na svou periodu jako na smilování? V tom případě už máte jistě odzkoušenou spoustu babských rad. Některé říkají, že má žena ležet v teplé vaně a popíjet červené víno. Některé návody doporučují zvýšení dávky vitamínu C, nebo konzumaci ananasu.

V některých státech, které mají silnou tradici v lidovém léčitelství nedají dopustit na zázvorový čaj a na kurkumu. Faktem ale je, že se začátkem menstruace je to jako s porodem. Pokud tělo není připravené, můžete se stavět na hlavu, ale tento proces nijak zásadně neurychlíte. Někdy ale stačí jenom málo, takže i dobře zvolený impuls vede ke kýženému výsledku. Z toho důvodu je nutné přistupovat k metodám na vyvolání menstruace spíše skepticky.

bylinky na vyvolání menstruace
bylinky na nepravidelnou menstruaci

Bylinky na nepravidelnou menstruaci

A nakonec tu máme nepravidelnou menstruaci, která blokuje jakékoli snahy o otěhotnění. Ženám, které se snaží dostat svůj cyklus pod kontrolu se doporučuje cvičení jógy, udržování zdravé tělesné váhy a kořenění zázvorem. Pozitivní vliv může mít i pravidelná konzumace skořice.

V případě dlouhodobých potíží se rozhodně nic nestane, když po návštěvě lékaře investujete do volně prodejných přírodních doplňků stravy. Není vyloučeno, že se vaše situace zlepší. Není to ale věc, která bude hotová za pět minut.