Jak vyvolat menstruaci: Víme, jak na to

Ženy skoro neustále řeší svoji menstruaci. Nejen kvůli tomu, že může být nepravidelná, ale také z důvodu plánování svých volnočasových aktivit. Není proto divu, že se všemi způsoby snažíme ji dostat pod svou kontrolu. Je ale vyvolání menstruace možné, nebo je to něco, co je nad naše síly?

Během letních prázdnin ženy mají po ruce svůj kapesní diář, nebo kalendář a pečlivě vypočítávají data, během kterých by mohly odjet z domova, bez toho, aniž by musely dovolenou strávit schoulené v posteli, nebo na lehátku ve stínu. Což není vždycky úplně jednoduché, protože v rodinách je obvykle žen více a nemusí být snadné jejich periody sladit. (Čímž obvykle trpí hlavně otcové a synové.)

Někdy jsou ale důvody, které vedou ke snaze vyvolat menstruaci, mnohem vážnější. Některé ženy k tomuto úkolu přistupují po nechráněném pohlavním styku, kdy mají podezření na to, že by mohly být (nechtěně) těhotné. Poslední skupinu pak trápí nepravidelná menstruace, která ji nutí k tomu, aby s ní počítala během každé vteřiny svého života. (A to nemusí být zrovna ono, protože všichni víme, že zákony schválnosti spolehlivě fungují. Stačí si vzít bílé kalhoty, nebo jít na důležitou schůzku.)

Jsme ale schopné ovlivnit příchod něčeho, co vůbec nijak nesouvisí s tím, co chceme, nebo potřebujeme? 

Proč vyvolat menstruaci

Za normálních okolností přijde menstruace sama. Stačí, aby tělo prošlo celým menstruačním cyklem, který ovlivňují hladiny hormonů. (Ve své podstatě se dá říct to samé i k problematice porodů.) Někdy je ale fungování menstruace narušené stresem, nebo nějakou vážnou chorobou, která ovlivňuje endokrinologický systém v těle ženy. V takovém případě je tedy vhodnější menstruaci vyvolat. I z psychologických důvodů.

proč vyvolat menstruaci

Jak vyvolat menstruaci

Tato otázka je stará, jako lidstvo samo. Bohužel, ačkoliv už máme za sebou několik tisíciletí, stále na ni nemáme dostatečně uspokojivou odpověď. Zvlášť, co se týká aplikace babských rad, které bývají relativně šetrné.

Opožděná menstruace

Opožděná menstruace většinou značí těhotenství. Ale není to jediná příčina. Považujeme ale za důležité vám říct, že ani nejlepší babská rada vám nepomůže menstruaci vyvolat, pokud je dáno, že je počatý plod odolný. (A tím pádem má všechny předpoklady pro to, aby se z něj vyvinulo zdravé dítě.) Jediným řešením, které pro vás přichází v úvahu je umělé ukončení těhotenství, které provede lékař.

Mezi další důvody vynechané menstruace patří:

  • Stres
  • Syndrom polycystických ovarií
  • Cukrovka
  • Vysoká, nebo příliš nízká tělesná váha ženy
  • Menopauza
  • Onemocnění štítné žlázy
opožděná menstruace

Nejlepší cestou, která vám může pomoci vaši menstruaci trochu zpravidelnit je změna životního stylu. Případně cílená léčba vašich obtíží. Babské rady na to nebudou mít příliš velký vliv.

Vyvolání menstruace dříve

Někdy by se nám hodilo, aby naše menstruace začala o den, nebo o dva dříve. Ale jak to udělat? Staré návody říkají, že by se žena měla naložit s červeným vínem do horké vany. Někdo zase nedá dopustit na zvýšený příjem vitamínu C, nebo na konzumaci ananasu. V modernějších tipech se objevuje i cvičení

Berte ale ohled na to, že tyto metody mají jen velmi nízkou spolehlivost a účinnost. S většinou žen nic nedělají. Není ale vyloučeno, že se s jejich zkoušením trefíte do chvíle, kdy už stačí k začátku menstruace jenom málo. V takovém případě může dojít k velmi mírnému urychlení. Ale nelze se na to spoléhat.

Domácí řešení, nebo návštěva gynekologa?

Z výše popsaných důvodů je jasné, že jedinou spolehlivou cestou, jak vyvolat menstruaci, je návštěva gynekologa, který vám píchne injekci. Myslete ale na to, že gynekolog k tomuto kroku přistoupí jen ve chvíli, kdy pro něj budou existovat opodstatněné důvody. (Což rozhodně není váš odjezd na dovolenou, ani rande.) V ostatních případech to nechá na přírodě.

Napsat komentář