K čemu je dobrý menstruační kalendář?

Sexuální život je poměrně dost úzce spojený s ženským reprodukčním cyklem. Kdybyste nepoužívali žádnou formu ochrany a nechali to jen na přírodě, patrně byste dosahovali úctyhodného množství potomků. Aby měly ženy svoji plodnost pod kontrolou, měly by si vést menstruační kalendář.

I když si to neuvědomujeme, naše schopnost počít dost zásadně ovlivňuje naše přemýšlení a chování. Nejen v tom smyslu, že musíme dávat dobrý pozor, koho si pustíme k tělu, nebo kvůli plánování, kolik dětí, kdy a jestli vůbec chceme mít. 

S reprodukčním cyklem hodně souvisí i menstruace, se kterou každý měsíc svádíme nejeden lítý boj. (Někdy přijde moc brzy, jindy pozdě, nebo nás trápí křečemi a bolestmi, které nás zdržují od studia, či od práce.) 

Základem toho, aby bylo všechno v pořádku je menstruační kalendář, který nás upozorní na to, ve které fázi cyklu se právě nacházíme, nebo kdy očekávat další periodu. 

Co je to menstruační kalendář

Menstruační kalendář dělá přesně to, co je v jeho názvu. Zaznamenávají se do něj veškeré důležité informace, které se týkají ženského reprodukčního cyklu. Kromě začátku a konce poslední menstruace v něm může být vypočítán i termín vaší ovulace. Ženy, které to považují za nutné do něj vyznačují i plodné okno, během kterého spermie po nechráněném styku vydrží přežívat v jejich reprodukčním ústrojí.

Kalendář může mít formu:

  • Mobilní aplikace
  • Papírového kalendáře
  • Diáře
  • Excelovské tabulky
co je to menstruační kalendář

Proč je dobré ho vést?

První výhodou je, že budete vědět, kdy menstruace začne a skončí. Díky tomu si lépe naplánujete setkání u bazénu, odjezd na dovolenou nebo romantický večer. V případě, že bude kalendář na viditelném místě, váš partner bude mít šanci nahlédnout do důležitých termínů a bude vědět, ve které dny je vám nejvíc špatně. (Hlavně za předpokladu, že nějak odlišíte sílu periody podle písmen, nebo teček atd.)

Další výhodou je:

  • Historie dat pro případ, že budete něco řešit s lékařem
  • Že budete znát možné termíny pro otěhotnění 
  • Že jde o metodu, která vás nic nestojí

Mobilní aplikace

Jelikož žijeme v digitální době, hodně žen používá mobilní aplikace. A když můžeme používat ty, které se týkají hubnutí, plánování denních úkolů nebo pravidelného pití tekutin, proč bychom s nimi nemohly sledovat svou plodnost?

menstruační kalendář aplikace

Mobilní aplikace fungují hodně podobně, jako klasický menstruační kalendář kdekoliv jinde. Jen s tím rozdílem, že vám mohou zasílat upozornění, nebo tipy, které se vám mohou v daném dni hodit. Nevýhodou ale může být jejich nespolehlivost, nebo únik dat. Také se v minulosti stalo, že za podobnou aplikací stáli příznivci pro-life hnutí, kteří ženám nedávali správné informace. Takže následně otěhotněly, i když to vlastně nechtěly. Je proto důležité si opravdu pečlivě vybírat. 

Výpočet menstruace

Aby bylo možné začít vaši menstruaci počítat, nejprve si do kalendáře zaznamenejte informaci o tom, kdy vám menstruace začala. (Ideální je, když to uděláte v den, kdy začnete krvácet.) Po skončení menstruace vyznačte její konec. Následně udělejte (bez počítání) to samé další měsíc. Poté už znáte časový úsek mezi jednotlivými periodami. Takže můžete začít vyznačovat ty nadcházející.

V případě, že je vaše menstruace pravidelná jako hodinky a najednou se opozdí, může jít o signál, že jste ve stresu. Nebo o indikátor toho, že jste těhotná. Vzhledem k nutnosti zadat začátek poslední menstruace na prohlídce u lékaře, podaří se vám spolehlivěji vypočítat možný termín porodu.

Napsat komentář