Řebříček: Bylina na řešení ženských problémů

Řebříček obecný patrně znáte z vlastní zahrady, či z louky, kam si chodíte hrát se psem, nebo s dětmi. Málokdo ale ví, že má tahle snadno rozeznatelná rostlinka široké spektrum pozitivních účinků. A především těch, které souvisejí s ženským reprodukčním zdravím. Zjistěte, co umí!

Oproti našim předkům jsou naše znalosti rostlin a bylin jen velmi omezené. Zatímco pampelišku, nebo sedmikrásku pozná každý, ne všichni vědí, jak vypadá jitrocel kopinatý nebo kontryhel

U řebříčku je to ale jinak. Díky jeho nezaměnitelnému vzhledu se ho naučí rozeznávat i malé děti ve školce. Které jím často zdobí bábovky, které uplácaly z vlhkého písku. Nejedná se ale jen o neškodnou hračku, ale i o důležitého spojence, který může prospět vašemu měsíčnímu cyklu.

Nevěříte? Tak pokračujte ve čtení!

Řebříček a jeho druhy

Řebříček dostal své jméno podle toho, že připomíná starý typ žebříku. Také se mu občas říká myší ocásek, nebo zaječí chléb. Neznáme ale jenom jeden jeho druh.

Existuje také:

  • Řebříček lékařský
  • Řebříček tužebníkovitý (pouze okrasný)
rebricek druhy

Účinky řebříčku

Řebříček obecný se v minulosti těšil velké přízni lidových léčitelů. Dokonce se o něm říká, že jeho latinské jméno Achillea souvisí s bájným Achileem. Ten ho údajně používal k léčbě ran, které utržil v boji. 

I když si tuto informaci nemůžeme (ze zcela pochopitelných důvodů) potvrdit, nic to nemění na tom, že se řebříček používal při léčbě, nebo při odstraňování různých zdravotních obtíží.

Doporučoval se na:

  • Podporu trávení
  • Podporu chuti k jídlu
  • Močové cesty (má močopudné účinky)
  • Dezinfekci
  • Kašel
  • Hojení ran
  • Normální fungování krevního oběhu

Pomocník při menstruaci

Jak už bylo řečeno, řebříček má pozitivní vliv na ženský reprodukční systém. Velmi často se doporučuje ženám, které mají silnou menstruaci a trápí je bolestivé menstruační křeče v podbřišku. Dokonce se o něm říká, že před stykem působí jako afrodiziakum, které posiluje sexuální touhu.

řebříček účinky

Ze všech těchto důvodů má řebříček místo v bylinných čajích pro ženy. Objevíte ho i ve volně prodejných doplňcích stravy, které mají přírodní složení.

Jak ho užívat

Užívání řebříčku je velmi snadné. Je ale potřeba to s ním nepřehánět. Jinak na vás bude mít negativní účinek. Při předávkování vám hrozí závratě a vyrážka. To vše může doprovázet i bolest hlavy a zvláštní pocit omámení. 

Řebříčkový čaj

Máte-li zájem, na internetu, nebo v lékárně seženete ženský čaj s řebříčkem. Většinou jde o jednodruhové směsi, ale není výjimkou, že ho výrobce kombinuje i s jinými bylinnými složkami, které zlepší jeho chuť, či efekt na tělo.

užívání řebříčku

Řebříčková mast

Zájemkyně, které by rády prozkoumaly další účinky řebříčku, mohou vyzkoušet řebříčkovou mast, která má pozitivní vliv na suchou a popraskanou pokožku. V létě vám dobře poslouží i jako přírodní repelent, nebo jako mast na hojící se rány

Účinky řebříčkové masti mohou vyzkoušet i ženy, které na sobě pozorují první příznaky vnějších hemoroidů.
V případě, že chcete řebříček vyzkoušet, ale bojíte se, že neodhadnete správné dávkování, vyzkoušejte bylinné doplňky stravy, u kterých lze snadno ohlídat jeho příjem.

Napsat komentář